Изложбата „Златен житен клас“ на Евелина Вълчанова ще бъде представена на 21 ноември в столичното пространство Re Club Gallery. Експозицията може да бъде разгледана до 19 декември и е курирана от Даниела Шишманова, съобщават организаторите.
Япония приветства рекордния брой трофеи, спечелени от драматичния сериал "Шогун" на телевизионните награди "Еми", като поредна победа за историята и културата на страната, които стават все по-популярни сред туристите и международната публика, предаде Ройтерс.
Историческият епос, чието действие се развива в императорска Япония, получи 18 награди - най-голям брой за шоу за един сезон, включително за най-добра драма и актьорска игра за изпълнителите на главните роли Хироюки Санада и Анна Савай.
Друга японска историческа творба, "Самурай със сини очи", спечели "Еми" за най-добра анимационна програма.
Правителството на Япония приветства постижението и отбеляза, че 70 процента от диалога в "Шогун" е на японски език и че Хироюки Санада, който играе главната роля на военачалника Йоши Торанага, е сред продуцентите на сериала.
"Бихме искали допълнително да
Първият обоист на оркестъра на Ванкувър (Канада) – Марин Тинев, пристига в София за откриването на 34-тия сезон на Нов симфоничен оркестър (НСО) с произведението на Жан Франсе – „Цветният часовник“, съобщават от музикалната формация.
Събитието е на 20 ноември в зала „България“.
Тинев ще участва и в изпълненото на Първата оркестрова сюита от Йохан Себастиан Бах. Във втората част на вечерта ще прозвучи последната симфония на Моцарт – „Юпитер“ (№41).
ТВОРБИТЕ
Баховата Сюита №1 е нотирана за два обоя, фагот, струнни и клавесин, като дървените духови инструменти понякога се третират като самостоятелно трио. „В първата и последната част на увертюрата духовите инструменти просто дублират струните, за да създадат по-плътен оркестров зв
Музей в Мадрид дава възможност на незрящите да се докоснат до историята, съобщи АФП.
Културната институция предлага макети на паметници от целия свят.
Националната организация на слепите в Испания създава специализирания музей през 1992 г. в Мадрид. Днес там има 37 макета на паметници, представящи световното културно наследство. Използваните материали са различни - дърво, метал, камък. Няма друг подобен музей в целия свят, споделя гидът Мирея Родригес, която е почти напълно сляпа. През 2023 г. културната институция е посетена от 16 хил. души, отбелязва АФП.
Сред експонатите са копия на Тауър бридж, Статуята на свободата, Кремъл, Партенона, Тадж Махал и др.
Има толкова много малки детайли, а покривът е изключителен, споделя посетителят Хосе Педро Гонсалес пред дървен макет на Саграда Фамилия на Гауди, който е около 137 пъти по-м
Картина на германския художник импресионист Макс Либерман беше продадена на търг в Кьолн за 720 000 евро, предаде ДПА.
Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. Творбата е озаглавена Gartenlokal am Wannsee (Haus am See) и изобразява външен двор на заведение на брега на езерото Ванзее край Берлин с платноходки на заден план.
Творбата е от частна германска колекция и е от късните картини на Либерман.
Творбата е продадена на частен колекционер, който е наддавал по телефона чрез служител на аукционната къща "Сотбис".
Макс Либерман (1847-1935) е един от най-значимите импресионисти в Германия и водещ представител на местната художествена сцена по време на Ваймарската република.
След идването на власт на нацистите през 1933 г., творецът е маргинализиран и отбягван като евреин. Той живее до смъртта си в уединение и дълбоко разочарован
Групата „Колдплей“ оглави класацията на „Билборд“ за албуми с Moon Music, съобщи сайтът на изданието.
Moon Music е десетият албум на групата класирал се в топ 10 на „Билборд“. От него са продадени 120 000 еквивалентни единици за отчетния период.
Второто място в чарта е за продукцията Short n’ Sweet на Сабрина Карпентър, която слезе от първа позиция. Албумът бе на върха на класацията в четири непоследователни седмици и от него са продадени 93 000 еквиваленти единици за отчетния период.
Албумът The Rise and Fall of a Midwest Princess на Чапъл Роан зае трето място с 56 000 еквивалентни единици за отчетния период.
На четвърто място е One Thing at a Time на американската кънтри звезда Морган Уолън с продадени 50 000 еквиваленти единици за отчетния период. На пета позиция продължава да е Били Айлиш с Hit
„Забележително е творческото кредо на художничката и използването на златото като метафора на най-ценното в живота ни. Като древен символ, носещ в себе си мъдростта на вековете. Древен символ на дълбоката духовна връзка между земното и божественото, на важността на корените ни и значимостта на личния ни избор. Индивидуалния, професионален подход на Евелина - релефни структури и колоритни решения увеличават силата на тези послания“, казват от екипа.
Евелина Вълчанова е родена в София, 1988 г. През 2006 г. завършва НУИИ „Илия Петров“ със специалност „Живопис“ под ръководството на Атанас Ташев. Придобива бакалавърска степен в специалност „Изобразително изкуство“ и магистърска ПСИИ в СУ „Св. Климент Охридски“ с ръководител проф.дн Лаура Димитрова. Специализира „Арттерапия“. Изявява се в областта на живописта, модния и графичния дизайн. Преподава изобразително изкуство на деца и ръководи фондация „Изкуство в час“. През 2023 г. представи самостоятелна изложба „Структурна живопис“ в галерия Nova Art Space. Участва и в общи експозиции в галерии Astry, Видима, Националните живописни изложби във Враца, Габрово, Стара Загора. Настоящата изложба „Златен житен клас“ е естественото продължение на предходната „Структурна живопис“ като тук вече „златното“ е изведено като основен акцент в експозицията и обединява всички произведения в общ концепт.
/ВСР
Изпълнителната агенция за българите в чужбина награди днес лауреатите в 28-ото издание на литературния конкурс „Стефан Гечев“, 23-ия конкурс по рисуване „България в моите мечти“ и 15-ото издание на конкурса по пеене „Любка Рондова“.
Церемонията по връчване на наградите от традиционните конкурси за деца и юноши от българските общности в чужбина се проведе днес в Националния дворец на децата в София.
По думите на водещата Йоанна Драгнева конкурсите са част от инициативите за популяризиране на българския език и култура сред нашите сънародници зад граница.
„Конкурсите имат за цел да стимулират изучаването и опознаването на богатото ни културно наследство, както и да насърчат чувството за национална идентичност сред младите българи, живеещи извън пределите на родината ни“, каза тя.
Аз съм част от тези конкурси в последните 25 години
Вдъхновението в музиката идва от най-различни страни, но най-вече от работа. То е свързано с рутина и дисциплина, с това да си готов да седнеш, да пишеш и да сортираш ценните идеи.
Това каза в интервю контрабасистът Васил Хаджигрудев, който представи премиерно във Варна своя авторски албум „Секстет“. По думите му това е мнение и на негови колеги, професионални музиканти, които са споделяли, че също разчитат не на вдъхновението, а на работата.
Албумът „Секстет“ е записан през 2021 г. заедно с музикантите Росен Захариев - тромпет, Арнау Гарофе - тенор саксофон, Димитър Льолев - алт саксофон, Владислав Мичев - тромбон, тромпет, бас и Борислав Петров - барабани. Всички композиции и аранжименти са на Хаджигрудев. Във Варна в състава на алт саксофон свири Иван Йорданов.
По думите на автора албумът се разпространява във всички платф
Нова изложба, представяща Пътя на коприната, се открива в Британския музей тази седмица, съобщи Ройтерс.
Експонати, сред които китайска керамика, византийски бижута и фигури за шах от периода на Ранното средновековие дават нова визия за търговските маршрути.
Вместо Пътя на коприната като една-единствена връзка между Изтока и Запада, показваме множество пътища, цяла мрежа, свързваща Азия, Африка и Европа, коментира кураторката на изложбата Сю Бранин.
"Не става въпрос само за коприна и подправки, а и за хора, предмети, идеи, изминаващи големи разстояния не само по суша, но и по море или по течението на реките".
Изложбата се открива днес, 25 септември, и може да бъде разгледана до февруари.
„Филмаутор“ отбелязва 45 години от премиерата на филма „От нищо нещо“ с прожекция в „Одеон“ тази вечер, съобщават от сдружението. Събитието е част от фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“.
Зрителите помнят Никола Рударов и с чудесната му роля на учителя по математика от филма „Вчера", който беше прожектиран в рамките на миналогодишния фестивал „30 вечери с 30 класики“, припомнят организаторите.
Премиерата на „От нищо нещо“ е на 9 юли 1979 г. Сценарист е Николай Никифоров, оператор - Георги Георгиев, художник - Владимир Лекарски, костюми – Елиана Стоянова, музика - Борис Карадимчев. Ролите изпълняват Анета Сотирова, Асен Кисимов, Стефан Данаилов, Стефан Костов, Анна Пенчева, Иван Сав
Откриване на фотоизложба, припомняща лицата на джаз фестивала в Русе, предшества началото на 48-ото издание на музикалния форум.
Снимките са подредени във фоайето на Доходното здание в крайдунавския град. По-голямата част от снимките са дело на фотографа Петър Стаменков.
"Той обича да говори чрез своята камера, а като погледнете неговите творби, можете да надникнете и в неговото сърце, и в неговия ум, и да разберете, че това е един човек, който е верен на изкуството", каза за Стаменков директорът на общинското предприятие "Русе Арт" Мариан Савов.
Самият фотограф коментира , че част от черно-белите снимки, показващи Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г., както и Стайко Стайков и другите основоположници на форума, са от архива на Клуба на дейците на културата.
"Някои от тези снимки ги скани